Çene cerrahisi

Çene Cerrahisi Dünya Diş

 

Diş hekimliğinde çene cerrahisi ağız boşluğu, dişler, çene kemikleri ve yüz dokuları ile ilgili cerrahi operasyonlarını gerçekleştiren branştır.
Çene cerrahisi temel faaliyetleri arasında implant cerrahisi, tümör ve kist operasyonları, gömülü ve komplikasyonlu diş çekimleri, çene kırıkları, ortodontik ve endodontik cerrahi işlemler, yumuşak-sert doku greftlemeleri, alt çene hastalıkları tedavisi ve cerrahisi bulunur.
Çene cerrahisi vakaları arasında en sık karşılaşan durum gömülü 20 yaş operasyonlarıdır.

20 Yaş Dişleri ;

 20 yaş dişi olarak da bilinen 3. Büyük azı dişleri, ağızda en son oluşan ve süren dişlerdir. Genellikle 17-25 yaşları arasında sürerler. Çenede yeterli yer olmazsa ağız içindeki pozisyonlarını alamazlar ve gömülü olarak kalırlar. günümüzde gömülü diş çok sık rastlanan bir durumdur.

Gömülü 20 yaş dişlerinin neden olabileceği durumlar;

• Çevre dokularda enfeksiyon
• Çürük
• Komşu dişte çürük oluşturma
• Kistleşme
• Diğer dişlere baskı yaparak pozisyonlarını bozma

Eğer 20 yaş dişleriniz tamamen, olması gereken pozisyonda sürmüşse, çürük, dişeti rahatsızlığı bulunmuyorsa çekilmesine gerek yoktur. Aksi durumlarda 20 yaş dişlerinizin çekilmesi gerekir. Bu gibi durumlarda mutlaka çekilmelidir. Ancak gömülü ya da pozisyonu haricinde süren 20 yaş dişleri de belirti vermese de muhakkak uzman bir diş doktorunca değerlendirilmeli ve gerekli görüldüğü taktirde çekilmelidir. Unutulmaması gerekir ki yukarıda belirtilen durumlar her zaman belirti vermeyebilir. 20 yaş cerrahisi genellikle lokal anestezi altında yapılır ancak bazı durumlarda doktor ve hastanın tercihlerine bağlı olarak sedasyon ya da genel anestezi ile de yapılabilir. Operasyon genellikle ağrısız ve rahat geçer.