Pedodonti

Pedodonti Çocuk diş hekimliği

 

Bebeğin anne karnındaki yaşamında süt dişlerinin gelişmesini ve kireçlenmesini etkileyen faktörleri, doğum sonrası, bebeklerde diş sürmesi ve diş sürmesini etkileyen faktörleri, kalıcı dişlerin gelişimi-kireçlenmesi ve sürmesini, çocukların süt ve kalıcı dişlerindeki çürükleri ve bunların tedavi yöntemlerini, çocukların ağız-diş sağlığını koruma yöntemlerini, çocuk hastalarda ağız-diş bulgularının sistemik hastalıklarla ilişkisini, koruyucu diş hekimliğini, diş travmaları ve tedavilerini, zihinsel engelli çocuklarda koruyucu hekimlik ve diş tedavilerini, erken süt dişi kayıpları nedeniyle ileride ortaya çıkabilecek sorunların önlenmesi için gerekli uygulamaları kapsamaktadır.

Çocuk doğduktan 6-7 ay sonra dişleri çıkmaya başlar ve iki yaşına kadar tamamlanır. Süt dişi olarak tanımlanan bu dişler geçicidir ve 20 tanedir. Çocuklar bu dişleri 7 yaşına kadar taşırlar ve yedi yaşından itibaren bu dişler kök uçlarında bulunan asıl diş taslaklarının oluşmasıyla itilir ve atılır. Süt dişlerinin dökülmesi genellikle 11 yaşına doğru tamamlanır.

 

Parmak emme;

Çocuklarda görülen zararlı alışkanlıkların başında gelir. Genellikle 5 yaş altı çocuklarda parmak emme zararsız bir alışkanlıktır ancak ilk daimi dişlerin sürdüğü 6 yaştan sonra devam ederse sorun yaratır. 8 yaşına kadar çene kemiği çok yumuşak ve esnektir. Parmak emme sırasında parmağın yaptığı basınç hassas olan çenenin gelişimini etkiler ön dişleri ileri iterken alt dişleri geriye doğru çeker. Eğer çocuk bu alışkanlığından vazgeçemiyorsa ilk etapta bir ödül ceza sistemi kurabilirsiniz. Parmak emmediği günler ödüllendirip emdiğinde ceza uygulayabilirsiniz. Problem bu şekilde sonuçlanamıyorsa diş hekiminize başvurun. Diş hekiminizin yapacağı bir aparey çocukta bu kötü alışkanlığı bir kaç günde kesecektir.

 

Biberon çürükleri;

Bebekler ve küçük çocuklarda sıkça rastlanan sorunlardan biri biberon çürükleridir. Bu çürükler sütte, mamalarda, meyve sularında bulunan şeker ve tatlıların dişlere uzun süre temasıyla oluşurlar. Uyku sırasında şekerli sıvılarla uykuya dalan çocuk risk altındadır. Çünkü uyku sırasında salya artış gösterir ve şekeri tüm ağıza yayar. Çürük yapıcı bakterilerin de bu şekeri kullanıp asit üretmeleri sonucu dişler etkilenir. Çocuğunuzun dişleri düzenli kontrol edilmesi ve çürük belirtisi olan kahverengi lekelerin mutlaka takip edilmesi gerekir. Düzenli diş fırçalamaya ilk diş çıktıktan sonra hemen başlanmalıdır. Ancak bir gazlı bez yardımıyla henüz dişler sürmeden bile önce ağzı düzenli olarak silmek en uygunudur. Biberon çürüklerini önlemenin en basit yolu çocuğun biberonla ve tatlıya batırılmış emzikle uyumasını engellemektir.